Wszystkie aktualności

Pucharowy październik [2] – pewny awans do II rundy PZP

wtorek, 12/10/2021

Dzisiaj przypomnimy Wam drugi mecz Stali Rzeszów w Pucharze Zdobywców Pucharów z 1975 roku, w którym biało-niebiescy pokonali na własnym boisku norweskie Skeid Oslo 4-0, czym przypieczętowali awans do kolejnej rundy tych elitarnych, europejskich rozgrywek.

Po tym, jak 17 września 1975 roku „Żurawie” wygrały na wyjeździe 4-1 w meczu I rundy PZP, awans do kolejnego etapu tych rozgrywek wydawał się formalnością. Na mecz do Rzeszowa przyleciała sześćdziesięcioosobowa delegacja drużyny norweskiej, w której skład oprócz piłkarzy i ich rodzin wchodziło także dwudziestu kibiców. Jak relacjonował przed tym meczem śp. Roman Stachowicz na łamach swoich kronik: – „Podczas popołudniowej konferencji prasowej, która odbyła się klubie Stali, szefowie Skeidu wyrazili pogląd, iż nie podzielają optymizmu swoich kibiców, natomiast są przekonani, że drużyna zrobi wszystko, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. W obozie Stali nikt nie dopuszcza myśli porażki, ale piłkarze sądzą, że Skeid może być tym razem groźniejszy. W obozie naszym panuje pełny optymizm, gdyż wszyscy zdają sobie sprawę, że wynik z Oslo już procentuje”.

Mecz został rozegrany 1 października 1975 roku. Biało-niebiescy nie mieli najmniejszych problemów z norweskim rywalem, ponownie strzelając mu cztery bramki. Autorami goli, które ucieszyły bardzo licznie zgromadzoną publiczność na stadionie Stali Rzeszów, byli Kozerski (7′), Miller (16′), Krawczyk (43′) i Napieracz (67′). Jak napisał w swoim sprawozdaniu z tego spotkania śp. Roman Stachowicz: „Zgodnie z przewidywaniami, Stal uzyskała awans do następnej rundy PZP w sposób niepodlegający dyskusji. Potwierdziło się, że Norwegowie reprezentują niski poziom. Za niski nawet dla naszej Stali. Rzeszowianie górowali nad przeciwnikiem pod każdym względem, a wynik 4:0 to najniższa kara, jaką zapłacili Norwegowie za brak umiejętności piłkarskich, gdyż gospodarze traktowali to spotkanie wybitnie ulgowo. Szkoda tylko, że trener Książek nie zdecydował się na wystawienie choćby po przerwie juniorów Maciejewskiego lub Fąfary. Była okazja debiutu na arenie międzynarodowej. (…) Przejście do drugiej rundy rozgrywek europejskich to kolejny ogromny, ba, największy sukces zespołu Stali w jej historii klubowej”.

Rywala w kolejnym etapie rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów biało-niebiescy poznali 3 października 1975 roku. Los piłkarzom Stali przydzielił walijskie Wrexham AFC.

fot. Andrzej Łokaj, CAF/NAC


Artykuły na temat tego spotkania:

Zapowiedź
Relacja
Nagranie wideo z tego meczu (ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Rzeszowa)

Najnowsze aktualności