Artykuły

Trening Akademii w “nowej rzeczywistości”

niedziela, 24/05/2020

Trener Tomasz Patryn opowiedział nam o treningach Akademii, o atmosferze podczas zajęć i czasie kwarantanny

6+

Trener Tomasz Patryn opowiedział nam o treningach Akademii, o atmosferze podczas zajęć i czasie kwarantanny

Powrót do treningów

Tomasz Patryn, trener Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów, opowiedział nam jak wyglądają treningi po powrocie do zajęć grupowych, ile osób trenuje jednocześnie na boisku oraz jak przestrzegane są obowiązujące obostrzenia.

Przez pierwsze dwa tygodnie od czasu, gdy ministerstwo wprowadziło obostrzenia, zasady mówiły, aby na jednym boisku trenowało maksymalnie 6 zawodników oraz jeden trener, czyli na boisku mogło przebywać 7 osób na jednym obiekcie. Tak też, w małych grupach, pracowaliśmy. Skupialiśmy się na działaniach na małych przestrzeniach i staraliśmy się zachowywać minimum 2 metry odległości miedzy każdą osobą. między treningami, przed wejściem na obiekt i przy każdym zejściu z niego zawodnik oraz trener dezynfekowali ręce oraz czyścili sprzęt zgodnie z wymaganiami. W ciągu dwóch tygodni w naszej akademii odbyło się ponad 400 takich treningów. To tylko pokazuje, jak bardzo musieliśmy zaangażować całą kadrę i wykorzystać wszystkie możliwe infrastrukturalne do pracy z dziećmi.

Teraz, po dwóch tygodniach takich obostrzeń, mamy możliwość trenowania na większej przestrzeni. Najnowsze wytyczne mówią, że na jednym boisku może występować nawet 22 zawodników razem z 4 trenerami. My staramy się już z tej możliwości korzystać. Dzięki temu, że mamy do dyspozycji kilka boisk, jesteśmy w stanie wszystkie treningi rozmieścić w tygodniu tak, żeby każda drużyna mogła odbywać już zajęcia na dużej przestrzeni. Dla chłopców to świetna informacja, bo trenowanie w małych grupach nie jest tym samym, co trenowanie na całym boisku.

Radość na treningach

Powrót do grania najbardziej uszczęśliwił tych, którzy podczas kwarantanny nie mogli grać w piłkę na świeżym powietrzu.

Od samego początku było widać, że chłopcy są bardzo zaangażowani w treningi – szczególnie po osobach, które w czasie kwarantanny nie mogły wyjść na zewnątrz, np. osoby mieszkające w blokach. Żaden trening koło domu, indywidualnie, czy odbijając piłkę o ścianę nie zastąpi boiska razem z kolegami i ze swoją drużyną. Najzwyczajniej w świecie stęsknili się za sobą i od pierwszego treningu widać duże zaangażowanie i chęć do pracy. Pokazują, że sport to dla nich bardzo ważna rzecz w życiu. Myślę, że to na każdym treningu widać.

Czas podczas kwarantanny

Tomasz Patryn opowiedział nam również w jakich aspektach trenerzy starali się pracować z zawodnikami oraz jak nad tym wszystkim panowali.

Ten czas, który teoretycznie wiele osób uważa za stracony – czy też nazywamy go straconym – staraliśmy się w Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów, aby tak nie było. Systematycznie, razem z trenerami poszczególnych grup, staraliśmy się łączyć ze swoimi zawodnikami poprzez różne platformy online. Zadawaliśmy różne zadania typy analizy meczów, treningów czy gry najsłynniejszych zawodników, drużyn.

Oprócz analiz były również zajęcia online z akrobatyki oraz motoryki. Systematycznie każdy zawodnik miał jakąś prace do domu. Dostawali też rozpiskę indywidualną do ćwiczeń w czterech ścianach. Mieli systematycznie wrzucane na stronę akademii na Facebooku filmiki, z których mogli czerpać ćwiczenia kontroli nad piłką czy też ćwiczenia siłowe albo stabilizacyjne. Łącząc się z chłopakami poprzez platformy online sprawdzaliśmy, jak im te ćwiczenia poszły. Pytaliśmy, czy mamy wrzucać trudniejsze, czy radzą sobie z tym do tej pory, czy też są one za trudne i musimy troszkę przystopować. Mieliśmy kontrole nad pracą każdego zawodnika indywidualnie.

Ponadto, z każdym zawodnikiem indywidualnie rozmawialiśmy. Staraliśmy się zrobić wszystko w tym czasie, aby nie był stracony, aby wykorzystać go na np. teorie czy analizy oraz przepracowanie różnych aspektów związanych z piłką nożną, na które na co dzień w trakcie normalnie pracy – pracy SMS Stali Rzeszów – po prostu nie ma wystarczająco czasu.

Powiązane artykuły

Najnowsze aktualności