Historia meczów z Zagłębiem Sosnowiec

czwartek, 19/10/2023

W najbliższą sobotę Stal Rzeszów podejmie Zagłębie Sosnowiec w ramach 12. kolejki Fortuna 1 Ligi. Będzie to 33. spotkanie naszej drużyny z tym przeciwnikiem.

Do pierwszej rywalizacji pomiędzy Stalą Rzeszów, a rywalem z Sosnowca, wtedy jeszcze pod nazwą „Stal” doszło 15 marca 1959 roku, a lepsi okazali się nasi rywale, wygrywając 3-0. W rewanżu rzeszowianie zwyciężyli 2-1 po golach Ludwika Poświata i Stanisława Świerka, a ten drugi padł w ostatniej minucie meczu.

Oba zespoły grał wtedy na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, a sezon awansem zakończyła Stal z Sosnowca.

Biało-niebiescy dołączyli do niej w 1962 roku i ponownie była okazja mierzyć się z tym rywalem, który już występował jako „Zagłębie”. Długo to nasi przeciwnicy lepiej wspominali jednak tę rywalizację, bo na kolejne zwycięstwo Stal czekała do 1968 roku, kiedy na własnym boisku ograła sosnowiczan 2-0, a oba gole strzelił Jan Przybyło.

26 października 1969 roku miało natomiast miejsce pierwsze wyjazdowe zwycięstwo rzeszowian, którzy ograli Zagłębie 2-1 po golach Andrzeja Jarosika i Józefa Kowalczyka.

W miarę regularnie mierzyliśmy się z Zagłębiem do roku 1976 i ostatniej rywalizacji w ówczesnej 1 lidze. Stal dzięki bramce Marian Kozerskiego wygrała 1-0, ale na koniec sezonu spadła do 2 ligi. To oznaczało długą przerwę w bezpośrednich starciach, bo do kolejnego doszło dopiero w sezonie 1987/1988. W Sosnowcu lepsze 2-0 było Zagłębie, ale nasza drużyna taką samą wygraną zrewanżowała się na wiosnę, a gole strzelali Jerzy Szeliga oraz Ryszard Kaszuba.

Kolejny sezon, ponownie na drugim szczeblu rozgrywkowym to dwie wygrane naszego przeciwnika i przerwa we wzajemnej ligowej rywalizacji aż do ubiegłego roku.

Przez te wszystkie lata dwukrotnie mierzyliśmy się jednak z Zagłębiem w rozgrywkach Pucharu Polski. W 1990 roku, w 1/16 finału, Stal wygrała 3-0, a dla naszej drużyny trafiali Robert Bąk (dwukrotnie) i Paweł Kloc. Do kolejnego pucharowego starcia doszło w 2012 roku, kiedy w rundzie przedwstępnej 2-1 wygrali sosnowiczanie, a jedyną bramkę, dającą wtedy prowadzenie, zdobył dla biało-niebieskich Dawid Florian.

I to był ostatni pojedynek aż do września ubiegłego roku, kiedy w Sosnowcu przegraliśmy 0-1. Na wiosnę srogo się jednak zrewanżowaliśmy wygrywając aż 6-0, a dla Stali bramki zdobywali: Bartosz Wolski, Krzysztof Danielewicz, Andreja Prokić, Bartłomiej Poczobut, Kacper Sadłocha i Paweł Oleksy.

Dotychczasowy bilans meczów pomiędzy Stalą Rzeszów i Zagłębiem Sosnowiec jest korzystniejszy dla naszych rywali, ale głęboko wszyscy wierzymy, że to naszym piłkarzom uda się go poprawić w najbliższą sobotę.