Artykuły

Historia Olimpii Grudziądz

środa, 09/09/2020

Olimpia Grudziądz w tym roku obchodzi 97 urodziny. Powstały w 1923 roku Klub

Olimpia Grudziądz na piłkarskiej mapie Polski pojawiła się 30 czerwca 1923 roku. Na zebraniu w hotelu Kellas, podjęto uchwałę o założeniu Towarzystwa Sportowego „Olympia”. Pierwszym prezesem wybrano doktora Juliana Gubina-Dzięgielewskiego, a drużynę futbolową stanowili zawodnicy przejęci w całości z byłego klubu Powiwój.

W późniejszym okresie, działalność grudziądzkiej Olimpii została rozszerzona o sekcje: kolarskiej, lekkoatletycznej i gier ruchowych, bokserskiej, motocyklowej, tenisowej i innych. Aby nowopowstałe drużyny w danych sportach miały gdzie trenować i występować w zawodach, czynem społecznym wybudowano stadion sportowy.

Pierwszy mecz Olimpia Grudziądz rozegrała 25 listopada 1923 roku, a więc prawie pięć miesięcy po powołaniu Klubu do życia. W nim grudziądzanie niespodziewanie pokonali Wartę Poznań 3-0. Po niepewnych losach miasta w trakcie II wojny światowej, po wyzwoleniu Grudziądza nastąpiła reakcywacja Klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy. W następnych latach zmieniała się ona kilkukrotnie – TKS Spójnia, TKS Sparta, aż w 1957 powrócono do Olimpii.

Największym sportowym sukcesem piłkarskiej Olimpii Grudziądz jest awans w 2011 roku na zaplecze ekstraklasy, w której występowała łącznie, z krótką przerwą, do sezonu 2019/2020. W nim nasi sobotni rywale spadli do II ligi, zajmując 16 miejsce z dorobkiem 40 punktów.

Szczegółowa historia Olimpii Grudziądz jest dostępna na oficjalnej stronie Klubu.

Dotyczy meczu

Stal Rzeszów - Górnik Polkowice,
Stadion Miejski "Stal"
II Liga 2020/2021

0:1

Najnowsze aktualności