Historia spotkań z Olimpią Grudziądz

poniedziałek, 15/03/2021

W środę biało-niebiescy zagrają w Grudziądzu z miejscową Olimpią w meczu 22. kolejki eWinner II ligi. Będzie to drugi mecz w historii pomiędzy obiema drużynami.

Historia spotkań Stali Rzeszów z Olimpią Grudziądz jest krótka. Pierwszy mecz pomiędzy obiema drużynami odbył się w tym sezonie – 12 września 2020 roku biało-niebiescy przegrali z grudziądzanami 0-1 po bramce José Embaló z 37. minuty.

2 ligaStal RzeszówOlimpia Grudziądz0-112.09.2020
José Embaló 37′

Olimpia Grudziądz na piłkarskiej mapie Polski pojawiła się 30 czerwca 1923 roku. Na zebraniu w hotelu Kellas, podjęto uchwałę o założeniu Towarzystwa Sportowego “Olympia”. Pierwszym prezesem wybrano doktora Juliana Gubina-Dzięgielewskiego, a drużynę futbolową stanowili zawodnicy przejęci w całości z byłego klubu Powiwój.

Pierwszy mecz Olimpia Grudziądz rozegrała 25 listopada 1923 roku, a więc prawie pięć miesięcy po powołaniu Klubu do życia. W nim grudziądzanie niespodziewanie pokonali Wartę Poznań 3-0. Po niepewnych losach miasta w trakcie II wojny światowej, po wyzwoleniu Grudziądza nastąpiła reakcywacja Klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy. W następnych latach zmieniała się ona kilkukrotnie – TKS Spójnia, TKS Sparta, aż w 1957 powrócono do Olimpii.

Największym sportowym sukcesem piłkarskiej Olimpii Grudziądz jest awans w 2011 roku na zaplecze ekstraklasy, w której występowała łącznie, z krótką przerwą, do sezonu 2019/2020. W nim nasi sobotni rywale spadli do II ligi, zajmując 16 miejsce z dorobkiem 40 punktów.

Szczegółowa historia Olimpii Grudziądz jest dostępna na oficjalnej stronie Klubu.