Porażka z Chojniczanką Chojnice

poniedziałek, 06/12/2021

Stal Rzeszów przegrała z Chojniczanką Chojnice 1-3 w wyjazdowym spotkaniu 20. kolejki eWinner II ligi. Bramkę dla biało-niebieskich zdobył Damian Michalik. Była to dopiero druga porażka rzeszowian w sezonie.

Biało-niebiescy do szlagierowego spotkania 20. kolejki eWinner II ligi przystępowali w nieco zmienionym składzie personalnym względem poprzedniego meczu. Przede wszystkim w miejsce Dominika Marczuka oraz Piotra Głowackiego pojawili się Samuel Kuc i Krystian Wrona. W miejsce Bartłomieja Poczobuta pojawił się natomiast Dawid Olejarka, a do składu w porównaniu do ostatniego spotkania wskoczyli jeszcze Patryk Małecki i Bartosz Wolski.

Ostatnie spotkanie w tym roku dla drużyny trenera Daniela Myśliwca zapowiadało się jako hit kolejki. Stal Rzeszów oraz Chojniczanka Chojnice to dwa zespoły, które chcą grać ofensywną piłkę i mają jak dotychczas najwięcej zdobytych goli w lidze. Biało-niebiescy z kolei mają także najmniej straconych bramek – zaledwie 12. Natomiast drużyna trenera Tomasza Kafarskiego w ostatnich pięciu spotkaniach cztery razy zwyciężała i raz podzieliła się punktami z Olimpią Elbląg. Dodatkowo na własnym terenie zanotowała 7 zwycięstw i 2 porażki ligowe.

Stalowcy od początku ruszyli z dużym zaangażowaniem na rywala i podobnie jak w meczu domowym z Pogonią Grodzisk Mazowiecki już w pierwszych sekundach mogli otworzyć wynik, ale Dawid Olejarka poślizgnął się w polu karnym i nie doszedł do piłki. Dobry początek Stali to przede wszystkim ofensywna gra, utrzymywanie się przy piłce i często skuteczny pressing. Gospodarze próbowali natomiast stworzyć problemy, atakując szczególnie z prawej strony boiska. Plac gry po opadach śniegu był śliski, co powodowało, że zawodnicy obu drużyn często ślizgali się i nierzadko popełniali błędy przy wyprowadzeniu piłki. Obie drużyny szczególnie często próbowały gry w pressingu i doskokach pressingowych, szczególnie w środku boiska. Aktywny był także Dawid Olejarka, który szukał współpracy z Damianem Michalikiem w ofensywie, ale również odbierał piłki rywalom poprzez wysoki pressing, podobnie jak Danielewicz czy Wolski.

Biało-niebiescy częściej skuteczniej potrafili wychodzić z pressingu i zaatakować skutecznie Chojniczankę. W 12. minucie błąd Kamila Mazka przy wyprowadzeniu spróbował wykorzystać aktywny w spotkaniu Damian Michalik, ale nie zdołał przebić się przez blok defensywny. Krystian Wrona z kolei próbował przejąć zadania nieobecnego Dominika Marczuka i często włączał się do akcji ofensywnych, notując także dobre interwencje w defensywie. Drużyna trenera Myśliwca najlepszą sytuację miała w 24. minucie. Damian Michalik znów dobrze przejął piłkę w środku pola z prawej strony i dograł do Prokicia, ale ten nieczysto uderzył w piłkę i trafił obok słupka. Chojniczanka odpowiedziała natomiast w 28. minucie strzałem zza pola karnego w wykonaniu Mikołajczaka i wyszła na prowadzenie. Kilka chwil później drużyna trenera Kafarskiego próbowała atakować i kończyć sytuacje, oddając strzały zza szesnastki. W 36. minucie po wybiciu Danielewicza z pola karnego z okolic szesnastego metra uderzył Filip Karbowy, doprowadzając do dwubramkowej przewagi. Stalowcy nie pozostawali dłużni i w 38. minucie strzał Michalika obronił bramkarz gospodarzy, ale był to ostatni ofensywny akcent drużyny trenera Myśliwca w pierwszej części spotkania.

Po zmianie stron dość odważnie zaatakowała Chojniczanka, która znów szukała groźnych strzałów zza szesnastki i zepchnęła Stal pod własną bramkę. Biało-niebiescy szukali prostopadłych piłek, próbując atakować przez środek. Jedna z takich sytuacji to zagranie Małeckiego do Prokicia w 52. minucie, ale skrzydłowy Stali nie oddał strzału na bramkę gospodarzy. Kilka minut później trener Myśliwiec podjął decyzję o pierwszej podwójnej zmianie w swoim zespole. Boisko opuścił Samuel Kuc oraz Krystian Wrona, a w ich miejsce zameldowali się Piotr Głowacki oraz Ramil Mustafaev. Kilkanaście sekund po zmianach strzał zza pola karnego w poprzeczkę oddał Bartosz Wolski, wcześniej skutecznie wyprzedzając rywali. Z czasem coraz większą przewagę zaczęli zaznaczać gospodarze, którzy zdobywali przewagę w środku pola i skutecznie odbierali piłkę.

W 62. minucie jeden z zawodników Chojniczanki znów spróbował oddać strzał, a Wiktor Kaczorowski odbił piłkę z problemami, jednak czujny był Łukasz Góra. Po tej sytuacji kilka sekund później w pole karne Stali z prawej strony zszedł Kamil Mazka, dograł piłkę na drugi metr, a stamtąd nieszczęśliwie do własnej bramki wbił ją Łukasz Góra. Po tej bramce gospodarze złapali więcej swobody w grze i szukali swoich sytuacji. Dobry impuls w drużynie biało-niebieskich wniosło dwóch zmienników – Piotr Głowacki i Ramil Mustafaev, szczególnie w grze ofensywnej. Drużyna trenera Myśliwca starała się często rozciągać grę w boczne sektory, a w 80. minucie Michalik po jednej z takich sytuacji oddał strzał, który na rzut rożny zbił Kamil Broda. Po tej sytuacji na boisku w miejsce Bartosza Wolskiego zameldował się Bartosz Snopczyński. Stalowcy wciąż starali się napierać bramkę gospodarzy i wchodzili w pole karne. W 85. minucie szansę na debiut od trenera Myśliwca otrzymał 16-letni Benedykt Piotrowski, który zmienił Andreja Prokicia i w 91. minucie zaliczył asystę przy bramce Damiana Michalika na 1-3. Ostatnim akcentem był jeszcze strzał Mustafaeva, który zablokował jeden z defensorów Chojniczanki.

Chojniczanka Chojnice – Stal Rzeszów 3-1 (2-0)

1-0 Tomasz Mikołajczak – 28′
2-0 Filip Karbowy – 36′
3-0 Łukasz Góra – 63′ (sam.)
3-1 Damian Michalik – 90+1′

Stal Rzeszów: Wiktor Kaczorowski – Samuel Kuc (58′ Piotr Głowacki), Łukasz Góra, Paweł Oleksy, Krystian Wrona (58′ Ramil Mustafaev) – Bartosz Wolski (80′ Bartosz Snopczyński), Krzysztof Danielewicz, Dawid Olejarka – Andreja Prokić (85′ Benedykt Piotrowski), Patryk Małecki, Damian Michalik

Chojniczanka Chojnice: Kamil Broda – Marcin Grolik, Mateusz Bartosiak, Kacper Kasperowicz, Mikołaj Mikołajczyk (90′ Michał Grobelny) – Paweł Czajkowski, Filip Karbowy (82′ Mateusz Cegiełka), Sam van Huffel – Kamil Mazek (90′ Sebastian Olszewski), Szymon Skrzypczak (72′ Mateusz Klichowicz), Tomasz Mikołajczak (82′ Łukasz Wolsztyński)

Żółte kartki: Paweł Czajkowski 43. – Samuel Kuc 49., Krystian Wrona 57., Ramil Mustafaev 95.