Remis na Hetmańskiej na inaugurację. Stal Rzeszów – Chrobry Głogów 3-3

niedziela, 17/07/2022

Stal Rzeszów zremisowała z Chrobrym Głogów 3-3 w pierwszym spotkaniu w sezonie 2022/2023 w Fortuna 1. Lidze. Bramki dla Stali zdobył Dawid Olejarka, Andreja Prokić oraz Łukasz Góra. Biało-niebiescy po 28. latach powrócili na zaplecze Ekstraklasy, zdobywając pierwszy punkt.

Drużyna Chrobrego Głogów przystąpiła do meczu ze Stalą z nowym trenerem – Ivana Djurdjevića zastąpił Marek Gołębiewski, czyli trener dobrze znany Stali, kiedy w eWinner II lidze prowadził jeszcze Skrę Częstochowa. – W Chrobrym Głogów doszło do wielu zmian, a drużyna jest trochę budowana od początku – mówił przed meczem Paweł Oleksy. Biało-niebiescy postawili z kolei na zaufanie, czego efektem było pozostanie trzonu kadry oraz powroty z wypożyczeń – m.in. Dawida Olejarki czy Wiktora Kłosa.

Podopieczni trenera Daniela Myśliwca wyszli bardzo ofensywnym ustawieniem – 4-2-4. Początek spotkania ułożył się jednak lepiej dla gości, którzy po odbiorze w 4. minucie w środku boiska szybko zaatakowali, a piłkę w siatce umieścił Sebastian Steblecki. Biało-niebiescy pomimo szybko straconej bramki zdecydowanie napierali na rywala. Kilkanaście sekund po bramce Michalik oddał strzał, który sprawił problemy bramkarzowi, a chwilę później Olejarka oddał strzał z główki po dośrodkowaniu Prokicia. Stalowcy sporo razy próbowali także po stałych fragmentach i dośrodkowaniach, które często zamykał Danielewicz czy Góra. W 13. minucie Piotr Głowacki po rzucie wolnym obił poprzeczkę. Dużo akcji przez środek przeprowadził też Dawid Olejarka, który często rozrzucał piłki w boczne sektory do Prokicia czy Michalika.

Biało-niebiescy przez długi czas nie wpuszczali gości na własną połowę, będąc sami ustawieni wysoko, przez co sporo długich piłek przechodziło w wolną przestrzeń, skąd Chrobry starał się atakować. W 25. minucie kolejne dobre podanie z bocznej strefy od Prokicia do Olejarki zakończyło się strzałem z szesnastki i pierwszą bramką dla Stali. Pomimo przewagi Stali i kolejnych sytuacji w 36. minucie rzut karny dla przyjezdnych wykorzystał Mateusz Machaj. Kilka pojedynków w defensywie na swojej stronie wygrywał też Dominik Marczuk, który neutralizował ataki Chrobrego. Podopieczni trenera Myśliwca potrafili też kilkoma podaniami wyjść z własnej połowy przy próbie pressingu gości. W 44. minucie szybki atak prawym sektorem w duecie Olejarka – Michalik przyniósł bramkę Stali, której autorem był Andreja Prokić. Do przerwy utrzymał się wynik 2-2.

Początek drugiej połowy należał do Stali. Wysokie wyjście zawodników trenera Myśliwca spowodowało, że rywal zamknął się na swojej stronie. Stalowcy starali się szybko wymieniać piłkę i dogrywać ją w boczne sektory, skąd atakowali. Biało-niebiescy próbiowali także spokojnie grać podaniami od własnej bramki, zmuszając rywala do wyższego podejścia na własną połowę, po czym szukali przyspieszenia gry. W 58. minucie trener Myśliwiec zdecydował się na pierwszą zmianę. Boisko opuścił Olejarka, a w jego miejsce wszedł Sadłocha. Chwilę po tej zmianie Stalowcy świetnie rozegrali atak, zmieniając stronę, ale Michalik oddał mocny strzał nad poprzeczką. W 61. minucie po rzucie rożnym piłkę w siatce umieścił Łukasz Góra, który dał biało-niebieskim prowadzenie.

Z upływem kolejnych minut Stal dalej była aktywna na połowie przyjezdnych, którzy szukali szybkich kontrataków. W 69. minucie Damiana Michalika zmienił Wiktor Kłos. Zawodnicy Stali często też mocnych piłek na Prokicia, czy wcześniej na Michalika. W 71. minucie świetną interwencją w polu karnym popisał się Łukasz Góra, który wybronił strzał z okolic 5. metra. W kolejnych minutach w grę drużyny trenera Myśliwca wkradło się sporo niedokładnych zagrań, które spowalniały ataki. Chrobry szukał też długich piłek za linię obrony Stali, ale zawodnicy często znajdywali się na spalonym. W 85. minucie Kacper Piątek zmienił Andreję Prokicia. Dwie minuty po tej zmianie goście wyrównali na 3-3. W doliczonym czasie świetną okazję miał Krzysztof Danielewicz, ale uderzył minimalnie obok słupka. Spotkanie zakończyło się remisem 3-3 i podziałem punktów na Hetmańskiej 69.

Kolejne spotkanie Stal Rzeszów rozegra w najbliższą sobotę 23 lipca o godzinie 15:00 na wyjeździe. Rywalem biało-niebieskich będzie Puszcza Niepołomice.

Stal Rzeszów – Chrobry Głogów 3-2 (2-2)

0-1 Sebastian Steblecki – 4′
1-1 Dawid Olejarka – 25′
1-2 Mateusz Machaj – 36′
2-2 Andreja Prokić – 44′
3-2 Łukasz Góra – 61′

Stal Rzeszów: Przemysław Pęksa – Dominik Marczuk, Łukasz Góra, Paweł Oleksy, Piotr Głowacki – Krzysztof Danielewicz, Bartosz Wolski – Damian Michalik (69′ Wiktor Kłos), Dawid Olejarka (58′ Kacper Sadłocha), Patryk Małecki, Andreja Prokić (85′ Kacper Piątek)

Chrobry Głogów: Damian Węglarz – Mavroudis Bougaidis, Mateusz Bochnak, Jaka Kolenc, Artur Bogusz (79′ Paweł Tupaj), Jakub Kuzdra, Robert Mandrysz, Patryk Kusztal (79′ Dawid Hanc), Olivier Praznovsky, Sebastian Steblecki, Mateusz Machaj (59′ Rafał Wolsztyński)

Żółte kartki: Dawid Olejarka 53. – Jakub Kuzdra 90.