AMP

Stal Rzeszów debiutuje w rozgrywkach PZU AMP Futbol Ekstraklasy!

sobota, 23/04/2022

Sekcja AMP Futbol Stali Rzeszów weźmie dzisiaj udział w pierwszym – historycznym dla Klubu – turnieju PZU AMP Futbol Ekstraklasy w Uniejowie, który potrwa dwa dni. Drużyna Stali Rzeszów tym samym zadebiutuje w rozgrywkach najwyższej ligi rozgrywkowej w AMP Futbolu i zmierzy się z takimi zespołami jak Legia Warszawa, Warta Poznań, TSP Kuloodporni Bielsko-Biała i Nowe Technologie Różyca. Pauzowała będzie natomiast Wisła Kraków, która wróci do gry w kolejnych turniejach.

Stal Rzeszów to jedyny klub na Podkarpaciu posiadający swoją sekcję AMP Futbolu, czyli rodzaju piłki nożnej dla osób po jednostronnej amputacji kończyny dolnej, a w przypadku bramkarzy – kończyny górnej. Klub ogłosił otwarcie sekcji 7 czerwca ubiegłego roku. – Celami sekcji jest to, aby integrowała środowisko osób niepełnosprawnych, dawała im szansę rozwoju swojej pasji i rehabilitacji poprzez uprawianie tej dyscypliny. Chcemy pokazywać przede wszystkim lokalnej społeczności osób z niepełnosprawnościami, że nie muszą być wykluczone. Jest to też wyciąganie ludzi z różnych problemów po wypadkach. Te osoby często popadają w problemy, czy nałogi, a my chcemy ich z tego wyrwać poprzez sport – mówił Mateusz Chmiel – kierownik sekcji AMP Futbol Stali Rzeszów.

Rozgrywki PZU AMP Futbol Ekstraklasy składają się w bieżącym sezonie z sześciu turniejów. W dniach 26-27 marca 2022 roku w Poznaniu został rozegrany turniej otwierający obecny sezon, w którym nie wzięła udziału Stal Rzeszów – w każdym turnieju pauzuje jeden zespół. Do zakończenia sezonu pozostało jeszcze jednak pięć turniejów w Uniejowie (23-24 kwietnia 2022), Rzeszowie (25-26 czerwca 2022), Krakowie (2-3 września 2022), Warszawie (22-23 października 2022) oraz turniej finałowy w Bielsko-Białej (5-6 listopada 2022). Tabela ligowa po pierwszym turnieju znajduje się TUTAJ.

Drużyna Stali Rzeszów jako pierwszy Klub z Podkarpacia weźmie udział w sezonie PZU AMP Futbol Ekstraklasy. Turniej w Uniejowie rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia 2022 roku o godzinie 9:00 od Ceremonii Otwarcia. Stal Rzeszów rozegra swój pierwszy – historyczny mecz – o godzinie 10:45. Rywalem biało-niebieskich będzie Legia Warszawa – obecny wicemistrz Polski tych rozgrywek, który w pierwszym turnieju w tym sezonie dobrze się zaprezentował i zajmuje obecnie pierwsze miejsce. – Legia po pierwszym turnieju prowadzi, jest mocnym zespołem i mają dobrych zawodników. Na pewno będziemy się bronić i spróbujemy wyjść z jakąś kontrą, ale będzie to ciężki mecz na początek – każdy ma tego świadomość. Na pewno nie będziemy się poddawać, bo myślimy pozytywnie – mówi Andrzej Szczęsny, zawodnik sekcji AMP Futbol Stali Rzeszów. Następnie Stal tego samego dnia rozegra drugi mecz o godzinie 14:30 – rywalem będzie Warta Poznań. Z kolei następnego dnia – o godzinie 9:00 Stal zmierzy się w pierwszym meczu tego dnia z TSP Kuloodporni Bielsko-Biała. Rozgrywki w pierwszym turnieju Stal zakończy w niedzielę o godzinie 11:30 i zmierzy się z Nowe Technologie Różyca. – Wiadomo, że nie jesteśmy faworytami i będzie brakowało nam doświadczenia, ale właśnie je chcemy zdobyć. Dla prawie wszystkich w zespole będzie to pierwsze takie przeżycie, więc dopiero będziemy poznawać tę ligę od środka. W każdym razie wyjdziemy z podniesioną głową – mówił dla mediów AMP Futbol Polska Andrzej Szczęsny – zawodnik sekcji AMP Futbol Stali Rzeszów.

Sezon przygotowawczy był dla sekcji AMP Futbol Stali Rzeszów intensywnym czasem. Drużyna w czwartek 24 lutego 2022 roku rozegrała pierwszy oficjalny sparing w historii sekcji z juniorami Wisłoka Strzyżów. Ostatecznie drużyna juniorów Wisłoka Strzyżów zwyciężyła ze Stalą 2-1, a jedyną bramkę dla biało-niebieskich zdobył Przemysław Gromek. Z kolei 10 kwietnia 2022 roku sekcja zorganizowała zgrupowanie weekendowe, podczas którego zespół wziął udział 4 jednostkach treningowych i rozegrał mecz kontrolny z GAP Boguchwała. – Zaczęliśmy przygotowania od października. Trenowaliśmy na obiektach Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie, na Słocinie czy w Boguchwale. Przede wszystkim skupiliśmy się na organizacji drużyny, aby pozyskiwać nowych członków. W związku z tym, że jest to dla większości zawodników początek z AMP Futbolem, to rozpoczęliśmy szkolenie od podstaw. Dopiero po jakimś czasie zwiększyliśmy liczbę jednostek – była siłownia i trochę zajęć czysto piłkarskich – powiedział Kacper Gajdek – pierwszy trener sekcji AMP Futbol Stali Rzeszów.

Podstawowe zasady spotkań AMP Futbolu to 6 zawodników w polu i 1 bramkarz. Spotkania rozgrywane są w wymiarze czasowym 2×20 minut z 10-minutową przerwą między połowami. Boisko ma wymiary 60m x 40m, czyli przypominają popularne „orliki”. Pole karne ma 10 metrów długości i 6 metrów szerokości. Rzut karny wykonuje się z 7 metrów, a bramka ma 5 metrów szerokości i 2,2 metry wysokości. W AMP Futbolu zabronione są wślizgi – skutkiem jego wykonania jest rzut wolny bezpośredni dla drużyny przeciwnej. Bramkarze mogą interweniować w pierwszej kolejności tylko jedną ręką, dopiero potem nogami. Wykluczona jest także gra bramkarza poza polem karnym. Złamanie tej zasady skutkuje otrzymaniem rzutu karnego dla drużyny przeciwnej, a bramkarz musi opuścić boisko. W AMP Futbolu nie uznaje się przepisu o spalonym. Trenerzy mają prawo poprosić o jedną przerwę w trakcie każdej połowy, która może trwać maksymalnie minutę. – Naszym celem jest samo wystartowanie w turnieju, nauka oraz zbieranie doświadczeń, bo wiemy gdzie, jest nasze miejsce w szeregu. Mamy też sporo problemów zdrowotnych. Jedziemy w sumie w dziesięć osób, ale z trzema bramkarzami. Nie ma marginesu na żadne czerwone kartki i kontuzje. Celem jest samo doświadczenie tego turnieju, jak to wszystko wygląda pod kątem organizacyjnym i sportowym. Nie mamy tutaj większych oczekiwań sportowych. Jeżeli strzelimy bramkę czy wymienimy 10-15 podań, to też będzie sukces. Trzeba zwrócić uwagę na to, że tylko jeden zawodnik, który gra u nas miał styczność z AMP Futbolem. Dla reszty jest to początek. Chcemy poczuć klimat rywalizacji, ale nie stawiamy większych celów sportowych – dodał Chmiel.

Transmisję z wszystkich spotkań PZU AMP Futbol Ekstraklasy można oglądać na profilu Facebook AMP Futbol Polska, a także stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji TVP Sport. Turniej odbędzie się na kompleksie boisk im. Włodzimierza Smolarka w Uniejowie – wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny. Sponsorem Tytularnym ligi jest PZU. Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON.

Najnowsze aktualności