Wymagający powrót do żywych

piątek, 11/12/2020

W ramach 18. kolejki II ligi sezonu 2020/2021, Stal Rzeszów podejmie na własnym boisku GKS Katowice. Dla biało-niebieskich będzie to powrót do grania po trzytygodniowej przerwie, a dla GieKSy mecz „na odkucie” po porażce w ważnym spotkaniu z Chojniczanką Chojnice.

Stal Rzeszów z GKS-em Katowice grała 23 razy. Sześć spotkań wygrali biało-niebiescy, również sześć GieKSa, a aż jedenaście zakończyło się wynikiem remisowym. Biało-niebiescy z katowiczanami mierzyli się 12 razy w dawnej I lidze (ówcześnie najwyższa polska klasa rozgrywkowa), 8 razy w dawnej II lidze (wówczas druga polska klasa rozgrywkowa) i 3 razy w aktualnej II lidze. Ostatni mecz obu drużyn był półfinałem baraży o awans do Fortuna I ligi. Biało-niebiescy pokonali wówczas na wyjeździe GKS Katowice 2-0. Bramki dla Żurawi zdobyli Michał Gałecki (samobój) w 31. minucie i Radosław Sylwestrzak w 62. minucie. Z kolei ostatnie spotkanie Stali Rzeszów z GieKSą na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie miało miejsce 7 września 2019 roku. Mecz zakończył się remisem 1-1, a bramkę dla biało-niebieskich zdobył Grzegorz Goncerz w 24. minucie.

W poprzednim sezonie Stal Rzeszów zagrała z GKS-em Katowice po 42. latach. W meczu w Rzeszowie padł remis 1-1. Gola dla Żurawi zdobył Grzegorz Goncerz, a dla katowiczan Maciej Stefanowicz.

GKS Katowice po 16 rozegranych meczach zajmuje druga pozycję w tabeli z 35. punktami na koncie. Podopieczni trenera Rafała Góraka mają jasno postawiony cel – walka o powrót na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Początek sezonu jednak był mocno rozczarowujący w ich wykonaniu. GieKSa dobre mecze przeplatała ze średnimi, co spowodowało, że po siedmiu kolejkach drużyna z Katowic była szósta w tabeli, trzy spotkania wygrywając, dwa remisując i jedno przegrywając (m.in. remisy z Pogonią Siedlce i Zniczem Pruszków czy zaskakująca porażka na inaugurację ligi z Hutnikiem Kraków). Jednak forma GKS-u wyraźnie zaczęła rosnąć od 9. kolejki, w której to katowiczanie pokonali Błękitnych Stargard 5-0. Nasi niedzielni przeciwnicy od tego momentu zanotowali imponującą serię siedmiu zwycięstw z rzędu, mając na rozkładzie m.in. Wigry Suwałki, Motor Lublin czy Bytovię Bytów. Passę przerwała w ostatnim spotkaniu Chojniczanka Chojnice, która zwyciężyła w Katowicach 2-1.

GKS Katowice zanotował w ostatnim czasie imponującą serię siedmiu zwycięstw z rzędu, którą przerwała przed tygodniem Chojniczanka Chojnice. Czy katowiczanie wrócą od meczu ze Stalą Rzeszów na zwycięską ścieżkę? (fot. Artur Ruszała).

Stal Rzeszów ma za sobą trudny okres. Podopieczni duetu trenerskiego Wołowiec-Łętocha pauzowali przez ostatnie trzy tygodnie z powodu przymusowej przerwy wynikającej z terminarza, jak i ze względu na zakażenia koronawirusem w zespole. Biało-niebiescy po czternastu rozegranych meczach zajmują dziewiątą pozycję w tabeli z 21. punktami na koncie. Piłkarze Stali Rzeszów w mijającym tygodniu powoli wracali do treningów. Każdy z zawodników dostał indywidualny plan treningowy, który skupiał się na aspektach wytrzymałościowych i siłowych. Trenerzy od przygotowania fizycznego oraz fizjoterapeuci przekazali graczom potrzebny do tego sprzęt. Biało-niebiescy w pocie czoła pracują, aby na niedzielny pojedynek być jak najlepiej przygotowanymi. Problemem może okazać się jednak pogoda oraz murawa na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie. W ciągu tego samego tygodnia, w którym Żurawie podejmą GieKSę, Resovia rozegra na Hetmańskiej 69 dwa mecze ligowe, w tym ostatni w sobotę o 12:00. Pozostaje mieć jedynie nadzieje, że ani padający śnieg i mróz, ani zużycie murawy, nie sprawią, że przerwa biało-niebieskich od grania wydłuży się do miesiąca.

Stal Rzeszów ostatni raz zagrała 21 listopada na wyjeździe w Chojnicach. Gospodarze wygrali to spotkanie 2-1 ( fot. Piotr Matusewicz / PressFocus / Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930”)

Sędzią niedzielnego meczu będzie Paweł Kukla z okręgu Kraków Na liniach pomagać mu będą Katarzyna Wójs i Jarosław Mikołajewski, a za sprawy techniczne będzie odpowiadać Robert Marciniak. Arbiter z okręgu Kraków sędziował jak dotąd trzy spotkania z udziałem Stali Rzeszów. Ich bilans jest absolutnie równy – biało-niebiescy raz wygrali, zremisowali i przegrali. Ostatnim meczem Żurawi prowadzonym przez Pawła Kuklę był ten rozegrany 25 maja 2013 roku na Stadionie Miejskim “Stal” w Rzeszowie. Stalowcy wygrali wówczas z Concordią Elbląg 3-2 w ramach rozgrywek II ligi wschodniej. Paweł Kukla był rozjemcą łącznie w czterech meczach z udziałem GKS-u Katowice. Co ciekawe, jak dotąd wszystkie odbyły się na boisku naszych niedzielnych rywali. GieKSa trzy z nich wygrała i jeden przegrała. Prowadził w tym sezonie cztery mecze II ligi, w tym dwa z udziałem GKS-u Katowice. Pokazał w nich łącznie 18 żółtych (3,5 kartki/mecz) i 2 czerwone kartki.

Arbitrem głównym niedzielnego meczu będzie Paweł Kukla. Jednym z sędziów asystentów będzie Katarzyna Wójs (na zdjęciu), dla której nie będzie to pierwsze spotkanie w tej roli na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie. (fot. Artur Ruszała)

Rozpędzona GieKSa została nieco przyhamowana w ostatniej kolejce przez Chojniczankę Chojnice. Nie powinno mieć to jednak wpływu na dobrze dysponowanych w ostatnim czasie podopiecznych trenera Rafała Góraka, którzy potwierdzają swoje aspiracje do powrotu na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Biało-niebiescy z kolei przystąpią do tej rywalizacji świeżo po zakażeniach koronawirusem, co może, ale wcale nie musi, spowodować słabszą dyspozycję. Problemem okazać się mogą także pogoda i stan murawy. Mamy jednak w pamięci ostatnie mecze Żurawi z GKS-em Katowice, w których biało-niebiescy prezentowali się dobrze, a w lipcowym nawet bardzo dobrze. Zobaczymy, czy w zimie będzie podobnie jak w lato.