Artykuły

Z obozu rywala – Bruk-Bet Termalica Nieciecza

czwartek, 16/03/2023

W ramach 24. kolejki Fortuna 1 Ligi zmierzymy się na własnym stadionie z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza. Sprawdźcie, co słychać w obozie naszego najbliższego przeciwnika.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza to klub z niewielkiej miejscowości, który na początku tego stulecia występował jeszcze w tarnowskiej klasie A. Dzięki wsparciu firmy Bruk-Bet zaczął się jednak szybki marsz w górę i w sezonie 2010/2011 drużyna występowała już w 1 lidze. Okrzepła w niej i w roku 2015 świętowała historyczny awans do Ekstraklasy. Na najwyższym poziomie klub z Niecieczy występował przez trzy lata, aż zaznał goryczy spadku. Do elity drużyna ta wróciła jeszcze na rok w sezonie 2021/2022, ale znów wylądowała na zapleczu.

Do tego sezonu przystępowała więc, jako spadkowicz z PKO BP Ekstraklasy i wymieniana była w gronie głównych faworytów do awansu. Stanowisko trenera utrzymał Radoslav Latal, który opiekunem niecieczan jest od stycznia ubiegłego roku. To trener znany w Polsce, bo w latach 2015-2017 prowadził Piasta Gliwice. Wcześniej był natomiast bardzo dobrym piłkarzem, znanym głównie z występów w Schalke Gelsenkirchen.

Pod jego wodzą „Słonie” jesienią grały trochę w kratkę i miały problem z ustabilizowaniem formy. Drużynie przytrafiały się wpadki, a na przerwę zimową udawała się z dorobkiem 31 punktów, co dawało jej 5. miejsce. Ten wynik na pewno nie satysfakcjonował ambitnych właścicieli, ale trener Latal pozostał na stanowisku. Cel się nie zmienił, a jest nim awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W trakcie zimowej przerwy o żadnej rewolucji kadrowej nie było mowy. Postanowiono jednak pozyskać kilku nowych graczy i do Bruk-Bet Termaliki dołączyli: Damian Hilbrycht (Skra Częstochowa), Florin Purece (Universitatea Cluj) i dobrze nam znany Andrzej Trubeha (Jagiellonia Białystok), który w 2012 roku trafił do naszych grup młodzieżowych, a po kilku latach odszedł do Górnika Zabrze.

Prawdziwy hit transferowy niecieczanie przygotowali jednak na końcówkę okienka transferowego, kiedy z Pogoni Szczecin pozyskali Mariusza Fornalczyka, a więc przebojowego skrzydłowego, młodzieżowego reprezentanta Polski, na którego w „Portowcach” wciąż mocno liczą, ale zdecydowali się go wypożyczyć do 1 ligi, aby zbierał niezbędne minuty na boisku. W Ekstraklasie dotychczas zaliczył 31 meczów, a piłkarzy z doświadczeniem na najwyższym polskim poziomie w zespole naszego najbliższego rywala zdecydowanie nie brakuje.

Miejsca w bramce nie oddaje Tomasz Loska, za defensywę odpowiadają Wiktor Biedrzycki, Andrej Kadlec czy Nemancja Tekijaski. W drugiej linii mamy choćby Macieja Ambrosiewicza czy Adama Radwańskiego, który, w naszej opinii, jest najważniejszym graczem tego zespołu. Za zdobywanie bramek odpowiadać mają natomiast Tomas Poznar czy Muris Mesanović.

Oczywiście Bruk-Bet Termalica Nieciecza to nie tylko wspomniani wyżej piłkarze. Jest to naprawdę bardzo mocny zespół i wiosną to potwierdza. Zaczęło się może od remisu z GKS-em Katowice, ale później przyszły trzy kolejne wygrane, na dodatek bez straty bramki. Ekipa Radoslava Latala kolejno ogrywała: 1-0 GKS Tychy na wyjeździe, 1-0 Skrę Częstochowa u siebie oraz 2-0 Chrobrego Głogów na wyjeździe.

W ostatniej serii spotkań mecz Bruk-Bet Termaliki Nieciecza z Puszczą Niepołomice nie doszedł natomiast do skutku, a więc zespół miał przymusową pauzę. Czy wyjdzie ona niecieczanom na dobre, a może sprawi, że trochę „zardzewieją”? O tym przekonamy się już w niedzielę 19 marca o godzinie 18:00, kiedy na swoim stadionie zmierzymy się z tym rywalem. Transmisja tego spotkania w Polsat Box.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza w pigułce:

Miejsce w tabeli: 3.

Punkty: 39.

Bramki: 34-23.

W pierwszym meczu przeciwko Stali: 2-1 (Wiktor Biedrzycki 19-karny, Muris Mesanović 59 – Dominik Marczuk 21)

Trener: Radoslav Latal.

Najlepszy strzelec: Tomas Poznar (8 bramek).

Gwiazda drużyny: Adam Radwański.

Najnowsze aktualności