Artykuły

Z obozu rywala – Chojniczanka Chojnice

środa, 10/08/2022

Przed Stalą Rzeszów kolejne spotkanie z dobrze sobie znanym rywalem, bo w czwartek zmierzymy się na wyjeździe z Chojniczanką Chojnice. Sprawdźcie, co słychać w obozie naszego najbliższego przeciwnika.

KLUB

Chojniczanka Chojnice jeszcze na początku tego stulecia występowała nawet w klasie okręgowej, ale w sezonie 2008/2009 awansowała do 3 ligi, a rok później świętowała historyczną promocję do 2 ligi. Na tym szczeblu rozgrywkowym występowała przez trzy sezony i zrobiła kolejny krok w przód. Przez 7 sezonów z rzędu grała na zapleczu polskiej Ekstraklasy, a przygoda z tym szczeblem rozgrywkowym dobiegła końca po sezonie 2019/2020. W ostatnich rozgrywkach drużyna z Grodu Tura świętowała jednak ponowny awans do 1 Ligi, jak dobrze pamiętamy razem ze Stalą Rzeszów.

TRENER

Tomasz Kafarski trenerem Chojniczanki Chojnice jest od końcówki maja 2021 roku, kiedy zastąpił na tym stanowisku Adama Noconia. To pod jego wodzą w sezonie 2020/2021 drużyna występowała w barażach o awans do Fortuna 1 Ligi, ale przegrała w półfinale ze Skrą Częstochowa. Kolejny sezon był już jednak bardzo udany, a Chojniczanka wywalczyła awans z 2. miejsca.

Tomasz Kafarski swoją trenerską przygodę zaczynał od pracy w Kaszubii Kościerzyna, a następnie był asystentem Jacka Zielińskiego, Tomasza Borkowskiego i Dariusza Kubickiego w Lechii Gdańsk. Po tym prowadził „Lechistów” samodzielnie w 93 meczach i przeniósł się na południe Polski, bo został trenerem Cracovii. Można powiedzieć, że od tego momentu zaczęła się jego wędrówka po różnych klubach i przez 7 lat prowadził Flotę Świnoujście (dwukrotnie), Olimpię Grudziądz, Bytovię Bytów, Górnika Łęczna i Sandecję Nowy Sącz.

LIDERZY DRUŻYNY

Niejako twarzą Chojniczanki jest 34-letni napastnik Tomasz Mikołajczak, związany z tym klubem już od 11 sezonów. Nie jest on może superstrzelcem, ale bez wątpienia to bardzo ważna karta w talii Tomasza Kafarskiego, podobnie zresztą jak inny gracz ofensywny – Szymon Skrzypczak. Wyróżnić należy także wahadłowego Michała Mikołajczyka, a także obrońcę Marcina Grolika. W linii pomocy ważną postacią jest natomiast Sam van Huffel.

W POPRZEDNIM SEZONIE

Chojniczanka w poprzednim sezonie grała w eWinner 2 Lidze i obok Stali Rzeszów była zdecydowanie najlepsza, a w efekcie w pełni zasłużenie wywalczyła awans. Drużyna Tomasza Kafarskiego długo była naciskana przez Ruch Chorzów, ale koniec końców zajęła 2. miejsce ze sporą przewagą nad trzecią pozycją.

TAK BYŁO OSTATNIO

Stal Rzeszów z tym rywalem mierzyła się już na początku poprzedniego sezonu. W 3. kolejce Chojniczanka zawitała na Hetmańską 69 i, trzeba to przyznać otwarcie, była wtedy tylko tłem dla biało-niebieskich, którzy wygrali 2:0. Do rewanżu doszło 6 grudnia ubiegłego roku. Mecz w Chojnicach odbywał się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, na ciężkim boisku, a do tego w naszej drużynie nie brakowało kłopotów zdrowotnych. Stalowcy nie wykorzystali swoich sytuacji na początku meczu, a z czasem do głosu zaczęli dochodzić rywale. Skończyło się na wygranej Chojniczanki 3:1.

LATEM

W przerwie między sezonami w drużynie Chojniczanki doszło do pewnych zmian, a przede wszystkim opuścił ją najlepszy strzelec Artur Pląskowski, a także bramkarz Kamil Broda. Z graczy pierwszego planu nie ma już też Mateusza Klichowicza, ale jego ubytek nie jest na pewno aż tak bolesny. Udało się natomiast pozyskać napastnika Patryka Tuszyńskiego z Wisły Płock, drugą linię wzmocnili Robert Janicki z Sandecji Nowy Sącz oraz Bartłomiej Kalinkowski z Górnika Łęczna, defensywę Wojciech Błyszko z Motoru Lublin, a nowym bramkarzem został Bartosz Neugebauer z GKS-u Jastrzębie.

FORMA

Chojniczanka sezon w Fortuna 1 Lidze zaczęła od remisu 2-2 na własnym boisku z GKS-em Tychy. I to jest na razie jedyne zdobycz punktowa drużyny Tomasza Kafarskiego, bo później przyszły porażki ze Skrą Częstochowa (0-2), Chrobrym Głogów (0-2) i Puszczą Niepołomice (2-3). Obecnie nasz najbliższy rywal plasuje się na ostatnim miejscu w ligowej tabeli.

STADION

Czwartkowe spotkanie odbędzie się na Stadionie Miejskim Chojniczanka 1930, który może pomieścić 3 tysiące kibiców. Obiekt ten znajduje się przy ulicy Mickiewicza 12 w Chojnicach.

Najnowsze aktualności