Artykuły

Z obozu rywala – Chrobry Głogów

czwartek, 14/07/2022

Koniec czekania, przyszedł czas na inaugurację sezonu 2023/2023 Fortuna 1. Ligi, podczas której zmierzymy się przy ulicy Hetmańskiej 69 z Chrobrym Głogów. To będzie pierwsza w historii rywalizacja Stali Rzeszów z tym zespołem. Zapraszamy na meldunek z obozu naszego rywala.

KLUB

Chrobry Głogów powstał w 1946 roku i będzie to dla niego 17 sezon na zapleczu Ekstraklasy, a dziewiąty z rzędu. Najlepszym wynikiem tego klubu jest dwukrotnie zajęcie 6 miejsca w sezonach 2015/2016 i 2021/2022. W najwyższej klasie rozgrywkowej głogowianie natomiast jeszcze nigdy nie zagrali. Za jeden z największych sukcesów tego klubu można uznać półfinał Pucharu Polski, w sezonie 1979/1980, kiedy jego piłkarze mierzyli się z Legią Warszawa i po przegranej 0-4 pożegnali się z tymi rozgrywkami. 7-krotnie zdobywali natomiast puchar na szczeblu okręgowym.

TRENER

Latem w Chrobrym doszło do zmiany na tym stanowisku. Z klubu odszedł Ivan Djurdjević, który zdecydował się podjąć pracę w Śląsku Wrocław. W jego miejsce do Głogowa zawitał 42-letni Marek Gołębiewski, który poprzednio pracował w rezerwach Legii Warszawa, a w poprzednim sezonie w 11 meczach poprowadził również pierwszą drużynę klubu ze stolicy. Wcześniej pracował m.in. w Escoli Varsovia, a także Skrze Częstochowa. Będąc trenerem częstochowian dwukrotnie mierzył się ze Stalą Rzeszów i dwukrotnie przegrał – 2-3 w Rzeszowie oraz 3-4 w Częstochowie.

LATEM

W trakcie letniej przerwy w zespole naszego najbliższego rywala doszło nie tylko do zmiany na stanowisku trenera, ale również spore przeobrażenie przeszła kadra. Chrobrego opuściło kilku ważnych piłkarzy, żeby wymienić pomocników Dominika Piłę (Lechia Gdańsk) i Michała Rzuchowskiego (Śląsk Wrocław), bramkarza Rafała Leszczyńskiego (Śląsk Wrocław) czy napastnika Mikołaja Lebedyńskiego (Stal Mielec). Te ubytki udało się jednak zastąpić również ciekawymi nazwiskami. Graczami Chrobrego zostali m.in. Damian Węglarz (bramkarz, Wisła Płock), Kamil Wojtyra (napastnik, Skra Częstochowa), Rafał Wolsztyński (pomocnik, Seinajoen JK), Patryk Mucha (pomocnik, Widzew Łódź) czy Jakub Kuzdra (pomocnik, ostatnio bez klubu, a wcześniej choćby Warta Poznań).

LIDERZY DRUŻYNY

Tych z poprzedniego sezonu w znacznej mierze w drużynie już nie ma i nowi liderzy będą musieli się najpewniej dopiero wykreować. Bez wątpienia do tej roli będzie mógł aspirować choćby pozyskany latem Patryk Mucha. Z piłkarzy, którzy występowali w Chrobrym w poprzednim sezonie do ważnych postaci należy wymienić skrzydłowego Mateusza Bochnaka czy defensora Mavroudisa Bougaidisa.

FORMA

Chrobry Głogów trakcie okresu przygotowawczego rozegrał trzy mecze sparingowe. Pierwszym rywalem drużyny Marka Gołębiewskiego był KKS 1925 Kalisz i spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem. Następnie głogowianie zmierzyli się z, również 2-ligowym, Górnikiem Polkowice i ulegli jemu 1-2. Ostatnim przeciwnikiem było ekstraklasowe Zagłębie Lubin. Chrobry pokazał się w tym meczu z dobrej strony, lecz przegrał 0-1.

W POPRZEDNIM SEZONIE

Chrobry to była rewelacja poprzedniego sezonu w Fortuna 1. Lidze. Rozgrywki zakończył bowiem na 6. miejscu, co dało prawo gry w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy. W półfinale głogowianie mierzyli się na wyjeździe z Arką Gdynia i dosyć sensacyjnie wygrali 2-0 po golach Dominika Piły i Mikołaja Lebedyńskiego. W finale rywalem była Korona Kielce i ta rywalizacja dostarczyła wielu emocji, a o tym, że to kielczanie zagrają w najwyższej klasie rozgrywkowej zadecydowała bramka zdobyta w 119 minucie spotkania.

Najnowsze aktualności