Artykuły

Z obozu rywala – Puszcza Niepołomice

czwartek, 21/07/2022

W najbliższą sobotę Stal Rzeszów zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Mecz 2. kolejki Fortuna 1 Ligi rozpocznie się o godzinie 15:00. Zobaczcie, co słychać w obozie naszego przeciwnika.

KLUB

Puszcza Niepołomice jest klubem powstałym w 1923 roku. Dla niego obecne rozgrywki są siódmym sezonem na zapleczu polskiej ekstraklasy, a szóstym z rzędu. Pierwszy raz drużyna z Małopolski na tym szczeblu znalazła się w sezonie2013/2014, ale po roku znów wylądowała w 2 lidze. Po trzech latach spędzonych na tym poziomie ponownie cieszyła się z awansu do 1 ligi i gra w niej do dzisiaj. Druga dekada XXI wieku to właśnie czas największych sukcesów naszego najbliższego rywala. Wcześniej bowiem jego piłkarze występowali w 3 i 4 lidze, a jeszcze na początku tego stulecia nawet w klasie okręgowej. Najlepszym osiągnięciem Puszczy Niepołomice w lidze jest zajęcie 8. miejsca w sezonie 2019/2020. Trzykrotnie drużyna ta robiła też furorę w Pucharze Polski, kiedy docierała aż do ćwierćfinału. Miało to miejsce w sezonach: 2016/2017, 2018/2019 i 2020/2021.

TRENER

Tomasz Tułacz pracuje w Puszczy Niepołomice od 13 sierpnia 2015 roku i jest bezwzględnie trenerem z najdłuższym stażem w jednym klubie w Fortuna 1 Lidze. Wcześniej pracował natomiast w Siarce Tarnobrzeg, Resovii, Stali Mielec i Tłokach Gorzyce. W trakcie kariery piłkarskiej reprezentował natomiast barwy: Stali Mielec, Stali Stalowa Wola, Stali Rzeszów, Kamaxu Kańczuga i Tłoków Gorzyce. Piłkarzem naszego Klubu był wiosną sezonu1994/1995 i w 17 meczach zdobył 10 bramek.

LATEM

W przerwie między sezonami z Puszczy Niepołomice odeszło trzech ważnych piłkarzy. Tomasz Tułacz stracił najlepszego strzelca Szymona Kobusińskiego (Zagłębie Lubin), który zresztą występował również w przeszłości w naszym zespole, podstawowego bramkarza Gabriela Kobylaka (Radomiak Radom) oraz Kamila Kościelnego, który przeszedł do Warty Poznań. W miejsce graczy, którzy odeszli przyszli w większości piłkarze z lig niższych, a jedynym wyjątkiem jest pozyskanie obrońcy Michała Koja z Korony Kielce.

LIDERZY DRUŻYNY

Do tego grona można bez wątpienia zaliczyć Huberta Tomalskiego, który już piąty sezon reprezentuje barwy Puszczy Niepołomice. Ten szybki skrzydłowy zawsze stanowi spore zagrożenie dla przeciwników. Bardzo ciekawą postacią jest natomiast Rafał Boguski, którego wszyscy kibice dobrze znają z wieloletniej gry w Wiśle Kraków. Generalnie jednak nasz rywal jest raczej zespołem bez gwiazd, a jego siła to kolektyw.

PODKARPACKI ŚLAD

W Puszczy Niepołomice aż roi się od piłkarzy z przeszłością w podkarpackich klubach, w tym w Stali Rzeszów. O trenerze Tułaczu już było, ale to nie jedyna postać, która ma w swoim CV nasz Klub. Defensorem biało-niebieskich był bowiem Michał Czarny, od tego sezonu jest obrońcą Puszczy. Dużo większy związek z Rzeszowem ma Lucjan Klisiewicz, który urodził się w stolicy Podkarpacia i grał w grupach młodzieżowych Ziomków Rzeszów, a swoją przygodę zaczynał w Głogovii Głogów Małopolski. W Stali Mielec i Siarce Tarnobrzeg grał natomiast Konrad Stępień, a barwy tarnobrzeżan przywdziewał także Hubert Tomalski. Kibice na Podkarpaciu świetnie znają na pewno również Piotra Mrozińskiego, a latem do Puszczy trafili jeszcze Szymon Jopek ze Stali Stalowa Wola i Adam Kramarz, wychowanek Stali Mielec.

FORMA

W trakcie okres przygotowawczego Puszcza Niepołomice rozegrała sześć meczów sparingowych. Podopieczni Tomasz Tułacza pokonali Stal Mielec (3-2) i Garbarza Zembrzyce (4-1), zremisowali 1-1 z Górnikiem Łęczna, a także doznali porażek z Górnikiem Zabrze (1-2), Widzewem Łódź (0-1) i Ruchem Chorzów (0-1). Sezon Puszcza zainaugurowała natomiast starciem z Górnikiem Łęczna i wygrała 1-0 po bramce autorstwa Michała Koja w 1 minucie.

STADION

Puszcza Niepołomice mecze domowe rozgrywa na Stadionie Miejskim w Niepołomicach, który może pomieścić 2 tysiące kibiców, z czego trybuna zadaszona ma 950 miejsc siedzących, a niezadaszona 1050, w tym 350 dla kibiców gości.

W POPRZEDNIM SEZONIE

Rozgrywki 2021/2022 był trudne dla zespołu Tomasza Tułacza. Puszcza Niepołomice długo broniła się przed spadkiem, a ostatecznie uplasowała się na 14. miejscu w Fortuna 1 Lidze, mając dwa punkty przewagi nad strefą spadkową.

TAK BYŁO W PRZESZŁOŚCI

Dotychczas Stal Rzeszów sześciokrotnie mierzyła się z Puszczą Niepołomice, a bilans tych meczów jest remisowy. Po dwa razy biało-niebiescy tego rywala ogrywali, remisowali z nim, a także przegrywali. Do tego bilans bramkowy wynosi 7-7. Najbardziej pamiętne, z punktu widzenia naszego Klubu, było ostatnie spotkanie, które odbyło się w Niepołomicach. Stal wygrała wtedy 4-1, a wszystkie gole strzelił Andreja Prokić. Co ciekawe bramki rywali strzegł wtedy Krystian Stępniowski, a więc do niedawna bramkarz naszej drużyny.

Najnowsze aktualności