Zwycięstwo w rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski! Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1-0

środa, 27/07/2022

Stal Rzeszów zwyciężyła z Pogonią Grodzisk Mazowiecki 1:0 w rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski. Trafienie dla Stali zanotował Dawid Olejarka. Biało-niebiescy dzięki temu zwycięstwu zapewnili sobie udział w losowaniu par 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski, które odbędzie się 29 lipca 2022 roku w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jeszcze w poprzednim sezonie Pogoń Grodzisk Mazowiecki i Stal Rzeszów mierzyły się ze sobą w rozgrywkach eWinner II ligi. Teraz oba zespoły dzielą dwie klasy rozgrywkowe. W rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski podopieczni trenera Daniela Myśliwca mają jednak jasny cel. – Chcemy wygrywać każdy mecz, dlatego z takim samym nastawieniem będziemy podchodzić do rozgrywek Pucharu Polski – mówił na konferencji przedsezonowej trener Daniel Myśliwiec. Tak też było w pierwszym spotkaniu z Pogonią Grodzisk Mazowiecki w ramach rundy wstępnej.

Trener Myśliwiec na mecz pucharowy z Pogonią zdecydował się na sześć zmian w wyjściowym składzie względem ostatniego ligowego meczu. Przede wszystkim w bramce Wiktor Kaczorowski zastąpił Przemysława Pęksę. Linia defensywna została bez zmian, ale w ofensywie trener zostawił tylko Andreję Prokicia. Na boisku od pierwszej minuty zameldował się natomiast Bartłomiej Poczobut, Marcel Kotwica, Wiktor Kłos, Kacper Sadłocha oraz Kacper Piątek.

W pierwszych fragmentach spotkania goście bez respektu weszli na połowę Stali, grając bardzo odważnie. Już w 4. minucie Wiktor Kaczorowski musiał łapać strzał na bramkę z własnej szesnastki. Chwilę później odpowiedział Poczobut, który uderzył zza pola, ale obok słupka. Biało-niebiescy potrafili wejść na połowę rywala, ale atakując, mieli problemy z dokładnym dograniem piłki do partnerów. Po pierwszym kwadransie to Pogoń nieco przeważała, stwarzając zagrożenie szczególnie w prawym sektorze boiska. Stalowcy bardzo dobrze radzili sobie z pressingiem rywala – i tak jak w poprzednich dwóch ligowych meczach – potrafili wyjść spod niego kilkoma podaniami. W 22. minucie Łukasz Góra ryzykownie przed szesnastką ściągnął na siebie dwóch rywali, po czym zapoczątkował akcję, którą Prokić zamknął uderzeniem głową.

Próby włączenia się do akcji ofensywnych podejmowali także obrońcy – Dominik Marczuk czy Paweł Oleksy. Ten drugi spróbował w jednej akcji wejść w miejsce Prokicia i zaatakować z lewego sektora. Z kolei Marczuk często pojawiał się w środku boiska, ale także w polu karnym rywala, między innymi zgrywając dośrodkowaną piłkę. Stal szukała także bardzo często długich piłek w boczne sektory, skąd potrafiła niejednokrotnie zagrozić. W 34. minucie Wiktor Kłos wszedł w pole karne rywala z prawej strony, ale jego dogranie do Prokicia zablokował defensor gości. Kilka minut później Pogoń oddała strzał na bramkę Stali, ale piłkę złapał Kaczorowski. W pierwszej części Stali zdecydowanie brakowało konkretów pod bramką Pogoni, co przełożyło się na bezbramkowy remis.

Druga odsłona tego spotkania to nieco bardziej wycofana Pogoń, która w linii defensywnej ustawiła pięciu zawodników. Bardzo szybko, bo już dwie minuty po rozpoczęciu Stal rozpoczęła od mocnego akcentu – dośrodkowanie Kotwicy z lewej strony zamykał Piątek, ale bramkarz gości obronił strzał z głowy i zbił piłkę na poprzeczkę. Stal postawiła w drugiej części głównie na akcje oskrzydlające przez Prokicia, ale szukała też szybkich ataków po rozegraniu przez środek boiska. Piłkarze trenera Daniela Myśliwca mieli przewagę, częściej byli przy piłce, ale nie potrafili zdominować rywala. Po upływie kwadransa gry zdecydowanie brakowało konkretnych sytuacji poza jedną na początku połowy. W 61. minucie w szeregach Stali dokonano potrójnej zmiany. Boisko opuścił Prokić, Sadłocha oraz Piątek, a w ich miejsce wszedł Małecki, Olejarka oraz Michalik. Przyjezdni częściej upatrywali swoich sytuacji w kontratakach, jednak obrońcy Stali starali się wysoko odbierać piłkę.

Pogoń miała bardzo groźną sytuację w 70. minucie, kiedy Sarmiento z lewej strony dograł na pole karne do Wyszkowskiego, ale jego strzał świetnie obronił Kaczorowski, który zbił piłkę na rzut rożny. Kilkanaście sekund później biało-niebiescy ruszyli z szybkim kontratakiem, który zakończył się przegraniem na drugą stronę przez Małeckiego i dośrodkowaniem Kłosa na głowę Olejarki, który wyprowadził Stal na jednobramkowe prowadzenie. Dwie minuty później Marczuk odważnie wszedł przed szesnastkę rywala, ale jego strzał został zablokowany. Końcówka w wykonaniu podopiecznych trenera Myśliwca była bardzo konkretna. Najpierw w 75. minucie Damian Michalik z pola karnego oddał strzał, który zablokował defensor, a chwilę później jego strzał obronił bramkarz. Biało-niebiescy w końcówce zostali nieco zepchnięci na własną połowę, ale Pogoń jedynie oddała strzał na bramkę, który złapał Kaczorowski i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Stali 1:0.

Zwycięstwo z Pogonią Grodzisk Mazowiecki w rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski oznacza, że Stal Rzeszów przechodzi do kolejnej fazy tych rozgrywek – 1/32 finału. Losowanie par na tę rundę odbędzie się w najbliższy piątek, 29 lipca 2022 roku o godzinie 12:00 w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najbliższe spotkanie Stal Rzeszów rozegra jednak już w ramach rozgrywek Fortuna 1. Ligi na Stadionie Miejskim „Stal” w Rzeszowie. Pierwszy gwizdek w niedzielę 31 lipca 2022 roku o godzinie 15:00. Bilety na to spotkanie można nabywać TUTAJ.

Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1-0 (0-0)

Bramki: Dawid Olejarka 71.

Stal Rzeszów: Wiktor Kaczorowski – Dominik Marczuk, Łukasz Góra, Paweł Oleksy, Piotr Głowacki – Bartłomiej Poczobut, Marcel Kotwica – Wiktor Kłos, Kacper Sadłocha (61′ Patryk Małecki), Kacper Piątek (61′ Dawid Olejarka), Andreja Prokić (61′ Damian Michalik)

Pogoń Grodzisk Mazowiecki: Mateusz Małecki – Jakub Kołaczek (78′ Adrian Karasek), Michał Wrzesiński (56′ Jean Franco Sarmiento), Rafał Zembrowski (78′ Matheus Diaz Ceschin), Damian Jaroń (65′ Kuba Wyszkowski), Michał Sacharuk, Kacper Szczudliński, Michał Strzałkowski, Kacper Łoś, Kacper Gzieło (56′ Dawid Keller), Bartłomiej Widejko

Żółte kartki: Marcel Kotwica 35., Paweł Oleksy 55. – Bartosz Widejko 60.

Sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce)