Artykuły

Zwycięstwo z Bytovią i awans do I rundy Fortuna Pucharu Polski

środa, 04/08/2021

Stal Rzeszów wygrała z Bytovią Bytów 4-1 w meczu rundy wstępnej Fortuna Pucharu Polski i zapewniła sobie udział w 1/32 finału tych rozgrywek. Bramki dla biało-niebieskich zdobyli Andreja Prokić, Piotr Głowacki i dwukrotnie Damian Michalik.

W pierwszych minutach spotkania Stalowcy starali się przebijać w pole karne gości posyłając do przodu długie piłki. Najczęściej były one zagrywane z prawej strony boiska i ze środka. Lewą stroną boiska rajdów w pole karne próbował Andreja Prokić, jednak były one dobrze przerywane przez obrońców przyjezdnych. W 10. minucie Krzysztof Danielewicz posłał świetną prostopadłą piłkę, ale bramkarz Bytovii był szybszy i uprzedził Damiana Michalika. Przez długi czas goście nie potrafili wyjść z własnej połowy, ale bardzo dobrze funkcjonowali w defensywie. W pierwszej części meczu dało się zauważyć bardzo dobrą grę Patryka Małeckiego tyłem do bramki rywala. Jego podania z pierwszej piłki były dokładne i trafiały do partnerów w ataku. Jedyne sytuacje gości to dwa strzały z okolic 25. metra, z których tylko jeden poleciał w światło bramki. Biało-niebiescy z czasem częściej przedostawali się w pole karne rywala i tworzyli groźniejsze sytuacje podbramkowe.

Otwarcie wyniku nastąpiło w 25. minucie, a akcję zapoczątkował Danielewicz, który zaliczył odbiór w środku pola i posłał piłkę w lewy sektor, skąd Prokić dograł na pole karne, a odbitą piłkę przez bramkarza dobił Michalik. Kilkanaście sekund później dobry doskok pressingowy zaliczył Małecki, dograł do Prokicia i było już 2-0. Kilka minut później boisko w wyniku urazu musiał opuścić Andreja Prokić, a w jego miejsce zameldował się Bartosz Snopczyński. Biało-niebiescy nie przestawali atakować na bramkę rywala. Dobry odbiór w 40. minucie zaliczył Łukasz Góra, a później dośrodkował na pole karne do Snopczyńskiego, jednak ten nie zdołał umieścić piłki w siatce. Minutę później Michalik wywalczył rzut karny, który pewnie wykorzystał Głowacki, strzelając bramkę na 3-0. Przed doliczonym czasem Michalik zdołał zdobyć kolejnego gola i do przerwy Stal prowadziła 4-0.

Druga połowa rozpoczęła się od potrójnej zmiany w naszym zespole. Boisko opuścił Danielewicz, Michalik oraz Małecki, a w ich miejsce zameldowali się Szczypek, Wolski i Maciejewski. Biało-niebiescy nie zwalniali tempa i podobnie jak w końcówce pierwszej połowy zagrażali pod polem karnym rywala. Dużą aktywnością wykazywał się Dawid Olejarka, będąc aktywnym w pressingu. W 51. minucie właśnie Olejarka spróbował uderzyć z rzutu wolnego, ale jego strzał bez problemów wyłapał Ryngwelski. W 57. minucie bramkarz gości ponownie stanął na wysokości zadania i obronił strzał Snopczyńskiego z 5. metra po dograniu od Marczuka.

Stalowcy często atakowali prawą stroną, gdzie w poczynania ofensywne często włączał się Dominik Marczuk. W 66. minucie żółtą kartką został napomniany Marcel Kotwica za faul na zawodniku gości. Biało-niebiescy wciąż zamykali bytowian na ich połowie, ale przez dłuższy czas nie potrafili wykończyć akcji albo piłki zbierał bramkarz Bytovii. Przyjezdni w 80. minucie zdołali zbudować dobrą akcję, którą zakończyli bramką na 1-4. Stalowcy starali się przedzierać przez blok defensywny Bytovii, ale ci skutecznie oddalali zagrożenie. Do podstawowego czasu arbiter spotkania doliczył 1. minutę, ale wynik spotkania się nie zmienił. Biało-niebiescy zwyciężyli w rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski z Bytovią Bytów i zapewnili sobie grę w 1/32 finału.