Wywiady

Jarosław Fojut: „W tym sezonie najważniejsze są dwa słowa – awans sportowy”

czwartek, 29/07/2021

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa Stali Rzeszów przed sezonem 2021/2022, podczas której zaprezentowany został nowy dyrektor sportowy oraz przedstawione zostały cele na nowe rozgrywki. Jarosław Fojut, który jest odpowiedzialny za pion sportowy, nakreślił swój sposób zarządzania oraz potwierdził aspiracje biało-niebieskich do awansu sportowego.

O sposobie zarządzania, obowiązkach i strukturze klubu

Najważniejsze jest dla mnie to, że przejmując rolę dyrektora sportowego dostałem jasno określony cel. Jako czynny sportowiec przez ponad 20 lat wiem, że bardzo skuteczne jest, jeśli każdy dookoła wie, jaki jest cel. A jeszcze bardziej jest to skuteczne, jeśli każdy może być sobą. Moją filozofią i moim sposobem zarządzania, mówiąc bardzo ogólnie, jest to, żeby stworzyć jak najlepsze warunki, aby trener, którego mamy, którego zaakceptowałem i w którego bardzo wierzę, miał jak najwięcej narzędzi do tego, żeby przede wszystkim mógł być sobą. Trener jest od trenowania, ja jestem od zarządzania, piłkarze są od grania – to są jasne, określone obowiązki, które mamy jako pierwszy zespół. Oczywiście, klub nie jest w żaden sposób odłączony od tego, co się dzieje w innych strukturach – mam na myśli Akademię i stworzenie bardzo jasnego i sprecyzowanego schematu wprowadzania młodych zawodników do pierwszej drużyny. Nie jest to problemem tego zespołu i tego klubu, bo mamy bardzo dużo młodych zawodników. Akademia jest bardzo młoda więc myślę, że jeśli chodzi o tych wyjątkowych zawodników, takich jak np. Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin, który jest bardzo młodym zawodnikiem, ale przeszedł przez wiele szczebli struktury, planowania procesu w Akademii. Dla mnie to jest kluczowe jeśli chodzi o kwestie budowania na lata; budowania schematu, w którym jak najwięcej młodych zawodników będzie siłą tego zespołu.

O celach na sezon 2021/2022

W tym sezonie najważniejsze są dwa słowa – awans sportowy, awans 2022, co jest celem właściciela klubu Rafała Kalisza. Myślę, że wszyscy to wiedzą od pierwszego dnia. Jeśli chodzi o mnie, to ja tylko i wyłącznie troszczę się o to, co trener chce mieć, żeby mu stworzyć jak najlepsze warunki do tego, żeby zrobić ten awans. Tu jest pełne zaufanie z mojej strony i jestem przekonany, że Daniela stać na bardzo dużo, ponieważ jest wyjątkowym trenerem w naszym polskim środowisku. Podczas mojej całej kariery Daniel był jedynym trenerem, który pozwolił mi być sobą. I wiem, że mimo tego, że na boisku nie było tego widać, mam na myśli zwłaszcza ostatnie pół roku mojej kariery, to moje funkcjonowanie na co dzień mi bardzo dużo dało i wiem, że to jest skuteczne. Bycie odważnym i bycie sobą daje nam szansę do tego, żeby być skutecznym – to, co jest najważniejsze w piłce nożnej. Więc jeżeli chodzi o moje wymagania co do trenera – ma być skuteczny.

Najnowsze aktualności