Artykuły

Pucharowy Październik [1] – Debiut Stali Rzeszów w europejskich rozgrywkach

środa, 06/10/2021

W okresie od końca września do początku listopada 1975 roku, Stal Rzeszów rozegrała cztery mecze w Pucharze Zdobywców Pucharów – w końcu XX wieku przemianowanym na Puchar UEFA, obecnie rozgrywanym jako Liga Europy w ramach zupełnie innego formatu. W pierwszym dwumeczu biało-niebiescy mierzyli się z norweskim Skeid Oslo, a w drugim z walijskim Wrexham AFC. W październiku przypomnimy Wam te cztery, historyczne dla naszego klubu potyczki.

Na początek cofnijmy się do 17 września 1975 roku. Stalowcy po wygraniu Pucharu Polski uzyskali prawo do reprezentowania polskiej ligi w Pucharze Zdobywców Pucharów. W I rundzie tych rozgrywek, biało-niebiescy trafili na Skeid Oslo. „- Stal jako absolutny debiutant na tzw. „szerszych wodach” ma poważne zadanie do spełnienia. Chodzi nie tylko o imię klubu. Nie możemy poderwać autorytetu polskiemu piłkarstwu. Odnoszone przez polskie piłkarstwo sukcesy w postaci złotego medalu olimpijskiego, trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku czy ostatniego pogromu Holandii 4:1 zobowiązują. Stal zrobi wszystko, by nie zawieść” – pisał wówczas na kartach swoich kronik śp. Roman Stachowicz. – „Występ naszych piłkarzy w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów przejdzie do historii klubu i już teraz stanowi nagrodę dla zawodników Stali, którzy ambitnie walczyli o Puchar Polski. Dlatego też aż 16 piłkarzy udaje się do Norwegii. Zasłużyli na to.” – dodawał. Jak się później okazało, Stal nie zawiodła i wysoko pokonała norweskiego przeciwnika.

– „Aż wierzyć się nie chce, że tak udanie zadebiutują nam piłkarze w wielce cenionych rozgrywkach, jakimi są puchary europejskie. Zresztą nie dociera jeszcze do pełnej świadomości sam fakt uczestnictwa w tego rodzaju rozgrywkach, a tu już debiut i pierwszy mecz za nami.” – rozpoczął relację z tego spotkania śp. Roman Stachowicz. TUTAJ znajdziecie pełne sprawozdanie z kronik Pana Romana, dzięki którym przed ponad rokiem mogliśmy rozbudować sekcję historyczną na naszej stronie internetowej.

Najnowsze aktualności